Opublikowano Dodaj komentarz

Czym jest ściółkowanie ?

kora do dekoracji

Chcesz się dowiedzieć czym najlepiej ściółkować rośliny w ogrodzie? Jak wykonać proste zabiegi pielęgnacyjne poprawiające jakość gleby?

Zabieg pielęgnacyjny ogrodu, okrywanie ziemi wokół roślin to całe sedno ściółkowania. Zabezpieczamy w ten sposób glebę wokół roślin przed nadmiernym wysychaniem i porostem chwastów.  Chronimy także ziemię przed zimowym chłodem. jeśli materiał, który używamy jest w ciemnym kolorze ogrzać glebę i ułatwia dojrzewanie owoców, a z naturalnych komponentów ulega stopniowemu rozkładowi, wzbogacając podłoże w substancje odżywcze. Zawsze trzeba pamiętać do wymagań roślin.

Do ściółkowania w ogrodzie najlepiej nadaje się kora sosnowa. Wykorzystanie jej pozwala na uzyskanie niezwykle estetycznego efektu oraz sprawia, że zagospodarowana w ten sposób przestrzeń wygląda na uporządkowaną. Dlatego jeśli zależy Ci na tym, aby otoczenie Twojego domu było estetyczne, a jednocześnie funkcjonalne to koniecznie przeczytaj, jak należy to zrobić oraz jaka kora sosnowa w ogrodzie będzie najlepsza. Do ciekawego efektu ściółkowania możesz wykorzystać także kolorowe zrębki dostępne w Golden Stones.

Rodzaje materiału, jaki można zastosować

Jeśli chodzi o rodzaje kory sosnowej, to jest ich wiele, dzięki czemu mamy dużo więcej możliwości wyboru i dopasowania jej do potrzeb naszego ogrodu. Do wyboru mamy korę sosnową:

1. Świeżą: która sprawdzi się jako podłoże dla roślin kwasolubnych, należy również pamiętać że stosując ten rodzaj do ściółkowania należy pokryć glebę grubą warstwą, dzięki czemu nie zostanie zmyta przez deszcz.

2. Przekompostowaną: charakteryzuje ją dużo ciemniejsza barwa niż świeżą, jej ogromną zaletą jest szereg wartościowych składników , które posiada oraz umiejętność magazynowania dużej ilości wody. Należy ją jednak często uzupełniać.

3. Drobno mieloną: dobrze się prezentuje jako uzupełnienie podłoża oraz do ściółkowania niewielkich roślinek w ogrodzie. Jednak przez to, że jest ona bardzo delikatna, często zostaje rozwiana przez wiatr.

4. Grubo mieloną: najlepiej stosować ją do ściółkowania dużych roślin, dobrze sprawdzi się szczególnie na nieosłoniętych przestrzeniach narażonych na działanie silnego wiatru. Dzięki temu, że jest cięższa od drobno mielonej nie będzie rozwiewana.

Dlaczego warto ściółkować?

Faktów przemawiających za tym, że warto ściółkować jest wiele, przede wszystkim, dlatego, że kora:

  • zabezpiecza system korzeniowy roślin przed mrozem
  • magazynuje wodę, dzięki czemu pomaga w skutecznym nawadnianiu
  • posiada składniki odżywcze, które pozytywnie wpływają na rozwój roślin
  • chroni system korzeniowy przed grzybami chorobotwórczymi

To tylko kilka zalet jakie daje użytkownikom kora sosnowa w ogrodzie. Jej użycie niesie bowiem mnóstwo korzyści zarówno dla gleby, jak i osób zajmujących się jej uprawą. Co więcej pokrycie gleby za jej pomocą jest bardzo proste i można je wykonać także na istniejących już rabatach.

Kora sosnowa i jej cechy ściółkowania

Jednym z najważniejszych zabiegów ogrodniczych jest ściółkowanie gleby. Najbardziej popularnym sposobem jest ściółkowanie korą z drzew iglastych, zwany korą sosnową. Nadaje naszemu ogrodowi wiele uroku, tworzy tło dla roślin. Posiada wiele korzyści, pozytywnie wpływa na glebę i rośliny, ale przede wszystkim chroni glebę przed chwastami i zatrzymuje wilgoć w ziemi. Ogranicza nagrzewanie latem, natomiast zimą chroni system korzeniowy przed zamarzaniem. Kolejną cechą kory jest posiadanie właściwości odżywczych, czyli kora sosnowa nawozi rośliny w sposób naturalny, jednocześnie ogranicza dostęp rożnych szkodników czy chorobotwórczych grzybów.

betonowy murek ogrodzenie

Czy wiesz, że

jeden worek kory – 80l wystarczy na usypanie około 1 metra kwadratowego ogrodu. Dzięki temu w łatwy sposób możemy obliczyć koszty ściółkowania. Jest to niedroga i wydajna forma upiększania naszego ogrodu. Możemy ją spotkać prawie w każdym ogrodzie. Trzeba również pamiętać, że kora sosnowa jest idealną alternatywą dla wykładania ozdobnym kamieniem.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *