Czym jest ściółkowanie ?

Proces ten polega na przykrywaniu gleby znajdującej się pomiędzy roślinami za pomocą materiału organicznego lub nie.

Do ściółkowania w ogrodzie najlepiej nadaje się kora sosnowa. Wykorzystanie jej pozwala na uzyskanie niezwykle estetycznego efektu oraz sprawia, że zagospodarowana w ten sposób przestrzeń wygląda na uporządkowaną.

Dlatego jeśli zależy Ci na tym, aby otoczenie Twojego domu było estetyczne, a jednocześnie funkcjonalne to koniecznie przeczytaj, jak należy to zrobić oraz jaka kora sosnowa w ogrodzie będzie najlepsza.

Rodzaje materiału, jaki można zastosować

Jeśli chodzi o rodzaje kory sosnowej, to jest ich wiele, dzięki czemu mamy dużo więcej możliwości wyboru i dopasowania jej do potrzeb naszego ogrodu. Do wyboru mamy korę sosnową:

1. Świeżą: która sprawdzi się jako podłoże dla roślin kwasolubnych, należy również pamiętać że stosując ten rodzaj do ściółkowania należy pokryć glebę grubą warstwą, dzięki czemu nie zostanie zmyta przez deszcz.

2. Przekompostowaną: charakteryzuje ją dużo ciemniejsza barwa niż świeżą, jej ogromną zaletą jest szereg wartościowych składników , które posiada oraz umiejętność magazynowania dużej ilości wody. Należy ją jednak często uzupełniać.

3. Drobno mieloną: dobrze się prezentuje jako uzupełnienie podłoża oraz do ściółkowania niewielkich roślinek w ogrodzie. Jednak przez to, że jest ona bardzo delikatna, często zostaje rozwiana przez wiatr.

4. Grubo mieloną: najlepiej stosować ją do ściółkowania dużych roślin, dobrze sprawdzi się szczególnie na nieosłoniętych przestrzeniach narażonych na działanie silnego wiatru. Dzięki temu, że jest cięższa od drobno mielonej nie będzie rozwiewana.

Dlaczego warto ściółkować?

Faktów przemawiających za tym, że warto ściółkować jest wiele, przede wszystkim, dlatego, że kora:

  • zabezpiecza system korzeniowy roślin przed mrozem
  • magazynuje wodę, dzięki czemu pomaga w skutecznym nawadnianiu
  • posiada składniki odżywcze, które pozytywnie wpływają na rozwój roślin
  • chroni system korzeniowy przed grzybami chorobotwórczymi

To tylko kilka zalet jakie daje użytkownikom kora sosnowa w ogrodzie. Jej użycie niesie bowiem mnóstwo korzyści zarówno dla gleby, jak i osób zajmujących się jej uprawą. Co więcej pokrycie gleby za jej pomocą jest bardzo proste i można je wykonać także na istniejących już rabatach.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *