Opublikowano Dodaj komentarz

Jak przygotować podłoże do kamieni ozdobnych?

Jak przygotować mały i funkcjonalny ogród? Praktyczne porady do przygotowania podłoża pod kamienie ogrodowe.

piaskowe płyty chodnikowe

Czy zastawiałeś się kiedyś jak przygotować swój ogród zanim położysz w nim kamienie. Czy uważasz, że wystarczy tylko wypielić miejsce w którym mają być położone? Czy potrzeba innych zabiegów by uzyskać pożądany efekt? Jeśli chcesz się dowiedzieć jak przygotować swój ogród zanim ułożysz kamienie ozdobne i jakie wybrać do jakiego miejsca zapraszamy do goldenowego ogrodu. 

 

Bardzo ważne jest dokładne zaplanowanie działki, jej przestrzeni, podziale na strefy tematyczne np. podjazd, część wypoczynkowa, grillowa, do zabawy, warzywnik, zagrodę z kompostownikami.

Rozplanowując przestrzeń ogrodową koniecznie weźmy pod uwagę kierunki świata, tak by każda ze stref miała jak najbardziej dogodne światło dopasowane do czasu jej używania w ciągu dnia.

Przygotowując się do działań związanych z podsypywaniem i układaniem ozdobnych kamieni warto wyposażyć się w: rękawice ogrodowe, szpadę lub narzędzie spulchniające typu grabki, grabie, włókninę ogrodową. 

1. Wyznaczenie miejsca pod kamienie

Wpływ kamieni na ogród 

Często nie zdajemy sobie sprawy, że wybrane kamienie mają wpływ na ogród i rośliny w nim się znajdujące. Budują harmonię, wprowadzają podkreślenie stref ogrodowych, pomagają w komunikacji tworząc wygodne ścieżki. Stanowią również doskonałą bazę do kompozycji kwietnych czy oczek wodnych. Kamienne fontanny wprowadzają dozę spokoju i wyciszenia.

Jeżeli planujemy posadzenie roślin warto dowiedzieć się jakie potrzebują PH w podłożu. Odpowiednie dobrane kamienie ogrodowe pomogą w utrzymaniu dogodnych warunków glebowych.

Otoczaki w ogrodzie wyglądają pięknie, należy się jednak dobrze przygotować by zachować ich urok na stałe. Na szczęście wystarczy zrobić to raz, a efekt będzie nas cieszył przez lata. Otoczaki doskonale sprawdzą się w odcięciu rabat i są świetnym zamiennikiem dla obrzeży z kostki granitowej, czy imitacji drewnianych palików. Zastosowanie drobnych, gładkich kamieni pozwoli nam utrzymać naturalny charakter ogrodu. Należy jednak zwrócić uwagę, by kamienie niebyły zbyt duże. Najlepiej sprawdzą się otoczaki do 5 cm wielkości.

Kamień o takiej formie dobrze przepuszcza wodę do podłoża. Jest to niesamowicie ważne. Przy suchych porach roku ma to kluczowe znaczenie dla Twoich kwiatów! Każdy kamień ozdobny w twoim ogrodzie będzie chronił korzeń przed nadmiernym przegrzewaniem!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *