Opublikowano Dodaj komentarz

Jak stworzyć taras ogrodowy? praktyczne porady

ogrodowe inspiracje

Coraz więcej czasu spędzamy w swoich ogrodach. Dbamy o swoje otoczenie. W łatwy sposób możemy także zrobić swój kącik wytchnienia.

Należy mieć świadomość, że przydomowy taras zmieni zarówno wygląd naszego domu, jak i ogrodu. W związku z tym należy niezwykle starannie planować rozkład utwardzonej powierzchni oraz jej kolorystykę. Bardzo ciekawym sposobem jest stworzenie zacisznego wolno stojącego tarasu ogrodowego stworzonego na gruncie. Do takiego miejsca wcale nie musimy mieć tarasu wychodzącego bezpośrednio z domu. Możemy do tego przeznaczyć dowolne miejsce w ogrodzie.

Najlepiej trzymać się dwóch tonacji barw np. jasne otoczak kolorowy wewnątrz, obrzeże z brązowego kramzytu i stół i siedziska wypoczynkowe drewniane. Takie połączenie brązów i beżów zawsze się sprawdza i stworzy dla otaczającej taras roślinności dobre tło. Brzeg tarasu, wypoczynku możemy zaznaczyć pasem z kamyczków typu kramzyt. 

Kramzyt

Są to lekkie o brązowej powierzchni kuleczki przypominające małe orzeszki. Stanowią bardzo dobre podłoże pod rośliny. Można je także wysypać np. w donicach, w których rosną zielone rośliny co w ciekawy sposób zamknie nam całą kompozycję.

1. Taras na gruncie

Na początek

Warto przemyśleć, które miejsce w ogrodzie sprawie nam najwięcej przyjemności. Taras, który wybudujemy warto potraktować jak przedłużenie domu. Jest to klucz do sukcesu i zadowolenia z późniejszych efektów. Włożymy w tworzenie tego miejsca więcej serca, a efekty będą bardziej cieszyć oko.

Wypatrując odpowiedniego miejsca warto zwrócić uwagę na lokalizację i to o jakich porach będziemy w nim przebywać i czego oczekujemy. Gdy potrzebujemy więcej słońca do opalania się wybieramy miejsce od południa, od północy gdy wolimy zacienione miejsce.

Kamienie łupane zatapiane w betonie. 

Krok 1

wyznaczamy teren pod taras

Za pomocą drewnianych kołków i sznurka, zdejmujemy z jej powierzchni warstwę ziemi roślinnej, którą wykorzystamy w innej części ogrodu. Brzegi zabezpieczamy także deskami budując w ten sposób „miskę” dla wlania zaprawy.

Krok 2

Wyrównanie terenu

Na dnie wykopu układamy warstwę ubitego piasku do takiego poziomu, żeby do powierzchni terenu pozostało 15-18 cm. Następnie wykonujemy około 10 cm podkład z betonu o konsystencji mokrego piasku, który staranie zagęszczamy.

Krok 3

Ułożenie kamieni

Gdy podkład zwiąże, układamy na nim cienką warstwę suchej zaprawy, najlepiej z białego cementu zwłaszcza jeśli taras układać będziemy z białych łupków. Od spodu fragmenty kamieni mają bardzo często nieregularną powierzchnię. Odpowiedni poziom możemy regulować suchą zaprawą pod powierzchnią płyty.

Podczas układania kamieni dobieramy kształty tak, żeby spoina między nimi miała mniej więcej jednakową szerokość. Po ułożeniu wszystkich łupków, nie polewamy ich wodą. Tak przygotowane podłoże odstawiamy na około 3 dni. Po tym czasie możemy łupki scalić z podłożem za pomocą zaprawy z białego cementu.

Krok 4

Wykończenie brzegów

Gdy cement zwiąże, odsuwamy od brzegów deski. Brzegi tarasu także możemy wykleić kamieniami użytymi na zrobienie podestu lub całkiem innymi jak np. kamień granitowy by ładnie podkreślić krawędzie.

Krok 5

Zabezpieczenie i impregnacja

całą powierzchnię tarasu zabezpieczamy impregnatem dobranym do rodzaju zastosowanego kamienia. Impregnację warto powtarzać co roku.

Kamienie do wykonania pięknego tarasu z użyciem mozaiki kamieni można znaleźć w składach kamienia ogrodowego Golden Stones

Propozycje

 • Bryły kory kamiennej w piękne proste szare pasy

 • Kamień murowy Sercyd doda nam sielskiego charakteru, a jego szaro rdzawe kolory doskonale połączą nam się później z drewnianymi elementami na tarasie

 • Jeżeli chcecie by taras był zbudowany z większych kamieni polecamy płaskie płyty kamienia murowego wielkopłytowego typu szarogłaz

2. Taras drenażowy

Taras w wersji dla „leniuszków” czyli szybki i łatwy w wykonaniu. Jest to taras, który swą powierzchnią z łatwością przepuszcza wodę np. z deszczówki lub z pobliża basenu. Każdy wie ile plusków mogą zrobić kąpiące się w basenie dzieci. Warto brać pod uwagę nie tylko własne preferencje, ale także zadbać o to, aby taras współgrał z otoczeniem i dobrze pasował do charakteru budynku.

Przyjmuje się zasadę, że taras nie powinien być mniejszy niż 2,5 × 2,5 m, tak aby można było ustawić na nim niewielki stolik z krzesłami.

Taras drenażowy z wysypanych drobnych kamieni to bez wątpienia jedna z najtańszych i najłatwiejszy opcji do wykonania. Przy dobrej organizacji pracy jego budowa trwa zazwyczaj nie dłużej niż jeden dzień.

Składa się on z utwardzonej przez zagęszczenie ozdobnej warstwy wierzchniej, np. drobnych otoczaków. Taras taki doskonale komponuje się z ogrodem, tworząc jego naturalną część. 

Zapraszamy do sklepu Goldenstones.pl gdzie znajdziecie poszczególne materiały.

Propozycje

 • Jeżeli chcecie ograniczyć porost chwastów polecamy podłożyć pod powierzchnię tarasu czarną agrowłókninę

 • Można połączyć kilka rodzai otoczaków, tak by się nie mieszały kolorystycznie odgradzając je od siebie specjalnymi obrzeżami

3. Taras zbudowany z kostki brukowej

Kostka brukowa ma wiele zalet

trwałość, odporność na warunki atmosferyczne np. deszcz czy śnieg, nie odbarwia się i nie zmienia swoich właściwości. Dostępna w najróżniejszych kształtach, kolorach i rozmiarach. Stosunkowo tańsza od drewna, równie estetyczna, łatwa w utrzymaniu czystości, nie wymaga impregnowania. Kostka brukowa jest łatwa w utrzymaniu czystości.

Kostka daje nam niezliczone możliwości ułożenia kształtu naszego tarasu, a wzory, które z niej ułożymy zależą tylko od naszej kreatywności, tak że do dzieła.

Do wykonania miejsca wypoczynku za pomocą kostek brukowych np. granitowych potrzebujemy

 •  Oczywiście kostkę brukową
 • Piasek do piaskownicy
 • Poziomicę
 • Sznurek i kołki
 • Szpadel
 • Gumowy młotek
 • Gilotyna
 • Kruszywo

Wykonanie tarasu z kostki brukowej:

Krok 1

Narysowanie szkicu tarasu

Zaznaczamy linię krawędzi naszego tarasu, oczyszczamy i wyrównujemy podłoże uwzględniając odpowiedni naddatek aby w końcowym stadium pracy nie czekała nas niemiła niespodzianka. Wskazane jest by taras z kostki brukowej ostatecznie był równy z poziomem trawnika lub ścieżki do niego prowadzącej. Należy obliczyć głębokość warstw dzięki czemu taras i drzwi tarasowe będą znajdowały się na jednakowym poziomie. Wyznaczamy wymiary tarasu wbijając paliki w ziemię łącząc je ze sobą za pomocą sznurka. Dobrym pomysłem jest na samym początku zaplanowanie jak ma spływać woda deszczowa wykonując odpowiednie odprowadzenie.

Krok 2

Utwardzanie podłoża

Grunt powinno się odpowiednio utwardzić. W tym celu wysypujemy warstwę piasku na mniej więcej 10 cm. Następnie ubijamy zagęszczarką. Kolejną warstwę wykonujemy od wysypania kruszywa. Materiał na podbudowę wybieramy mając na względzie: rodzaj gruntu i stopień obciążenia tarasu. Podbudowę ubijamy zagęszczarką.

Krok 3

Układanie kostki brukowej

Układanie tarasu rozpoczynamy od ułożenia obrzeży. Krawężnik należy umieścić tak aby zsynchronizowało się z warstwą wykończeniową. Budując nabrzeże należy mieć na względzie wysokość całej nawierzchni. Pojedyncze kostki kolejno wbijamy do podłoża rozpoczynając od brzegów. Bogata paleta kolorów kostki pozwala na tworzenie ciekawych wzorów według gustu i upodobań. Po ułożeniu całości taras posypuje się piaskiem wmiatając go w szczeliny. Może być on wymieszany z sypkim cementem dla wzmocnienia całości. Układając kostkę należy zachować jednakowe szczeliny aby później wypełnić je fugami. Następnie wszystko ubijamy aby powierzchnia była równa i stabilna oraz jak najlepsza do użytkowania.

Pielęgnacja tarasu z kostki brukowej

Dobrym pomysłem jest zaimpregnować kostkę odpowiednimi preparatami do betonu. Dzięki temu zredukujemy do minimum wnikanie wody, a co za tym idzie również nieeleganckich wykwitów. Warto też zakupić środki czyszczące, które mogą zapewnić nienaganny wygląd nawet przez kilka lat. Pewną rzeczą, o której mało kto wie jest to, że nie należy posypywać solą kostki brukowej gdyż może to ją uszkodzić.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *