Opublikowano Dodaj komentarz

Jaki pellet kupić? – kaloryczność a zużycie

Dom można ogrzewać na wiele sposobów, na szczęście świadomość dbania o środowisko ciągle wzrasta i coraz więcej osób wybiera paliwa ekologiczne. Jednym z nich jest pellet czyli materiał opałowy, który tworzy się z pozostałości odpadów drzewnych, dzięki czemu stanowi dobry i przyjazny dla środowiska materiał opałowy. Decydując się na jego zakup należy jednak wziąć pod uwagę, że w zależności od producenta może mieć on różną jakość. Dlatego dzisiaj podpowiemy Wam jaki pellet kupić, jaka może być jego kaloryczność oraz na co zwrócić uwagę przy wyborze.

Jak powinien wyglądać?

Na rynku dostępny jest pellet w postaci granulek mających 6 lub 8 mm średnicy i tyle powinien mieć jeśli jest to produkt certyfikowany, wysokiej jakości. Ich maksymalna wilgotność nie powinna przekraczać 8% całkowitego ciężaru, natomiast ilość popiołu nie powinna być większa niż 0,5%. Oznacza to, że po spaleniu 1 tony powinno pozostać 2,4 kg popiołu, który można wykorzystać jako nawóz do ogrodu.

Kaloryczność

Najczęściej wynosi ona koło 19 MJ/kg, ale można również kupić pellet o wartości opałowej do 17,5 MJ/kg. Im wyższa kaloryczność tym wyższa cena, a jednocześnie dłuższy czas spalania wybranego opału.

Zużycie

To ile ton zużyjemy do ogrzania domu w dużej mierze zależy od jego stanu, rodzaju izolacji, liczby mieszkających w nim osób oraz od jego zapotrzebowania energetycznego. Szacunkowe badania dowodzą, że osoby ogrzewające dom pelletem potrzebują około 600 kilogramów na miesiąc. Natomiast koszt zakupu 6 ton wynosi około 4 tysięcy złotych, taka ilość powinna wystarczyć na 10 miesięcy ogrzewania. Należy jednak pamiętać, że zużycie w miesiącach letnich jest o wiele niższe, a co za tym idzie powinno go wystarczyć na dłużej.

Dlaczego warto zdecydować się na taką formę ogrzewania?

  • Jest ekologiczny, ponieważ tworzy się go z wiórów i trocin, dzięki czemu podczas spalania nie tworzą się żadne toksyny.
  • Jest ekonomiczny i dużo bardziej opłacalny niż ogrzewanie domu prądem, gazem czy olejem opałowym.
  • Łatwy do przechowywania i magazynowania, dlatego nie zajmuje dużo miejsca w kotłowni.
  • Szybko się zwróci, nawet jeśli przejście na ogrzewanie pelletem będzie wiązało się z wymianą pieca, to i tak jest to bardzo opłacalna inwestycja.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *