Opublikowano Dodaj komentarz

Jaki pellet kupić? – kaloryczność a zużycie

opał pellet golden stones

Na szczęście świadomość dbania o środowisko ciągle wzrasta i coraz więcej osób wybiera paliwa ekologiczne. 

Dom można ogrzewać na wiele sposobów. Jednym z nich jest pellet czyli materiał opałowy, który tworzy się z pozostałości odpadów drzewnych, dzięki czemu stanowi dobry i przyjazny dla środowiska materiał opałowy. Decydując się na jego zakup należy jednak wziąć pod uwagę, że w zależności od producenta może mieć on różną jakość. Dlatego dzisiaj podpowiemy Wam jaki pellet kupić, jaka może być jego kaloryczność oraz na co zwrócić uwagę przy wyborze.

Pellet składa się z czystej biomasy i jest zaliczany do najbardziej efektownych źródeł energii, materiałów opałowych. Może być używany także jako naturalny nawóz dla roślin ogrodowych. Swoje właściwości zawdzięcza niskiej emisji spalin oraz naturalnym składnikom z których jest produkowany. Zmiana paliwa na pellet zmiesza emisję CO2 o 2,5 kg na każdym zaoszczędzonym w ten sposób litrze oleju opałowego.

Jak powinien wyglądać?

Na rynku dostępny jest pellet w postaci granulek mających 6 lub 8 mm średnicy i tyle powinien mieć jeśli jest to produkt certyfikowany, wysokiej jakości. Ich maksymalna wilgotność nie powinna przekraczać 8% całkowitego ciężaru, natomiast ilość popiołu nie powinna być większa niż 0,5%. Oznacza to, że po spaleniu 1 tony powinno pozostać 2,4 kg popiołu, który można wykorzystać jako nawóz do ogrodu.

Kaloryczność

Najczęściej wynosi ona koło 19 MJ/kg, ale można również kupić pellet o wartości opałowej do 17,5 MJ/kg. Im wyższa kaloryczność tym wyższa cena, a jednocześnie dłuższy czas spalania wybranego opału.

Zużycie

To ile ton zużyjemy do ogrzania domu w dużej mierze zależy od jego stanu, rodzaju izolacji, liczby mieszkających w nim osób oraz od jego zapotrzebowania energetycznego. Szacunkowe badania dowodzą, że osoby ogrzewające dom pelletem potrzebują około 600 kilogramów na miesiąc. Natomiast koszt zakupu 6 ton wynosi około 4 tysięcy złotych, taka ilość powinna wystarczyć na 10 miesięcy ogrzewania. Należy jednak pamiętać, że zużycie w miesiącach letnich jest o wiele niższe, a co za tym idzie powinno go wystarczyć na dłużej.

Dlaczego warto zdecydować się na taką formę ogrzewania?

  • Jest ekologiczny, ponieważ tworzy się go z wiórów i trocin, dzięki czemu podczas spalania nie tworzą się żadne toksyny.
  • Jest ekonomiczny i dużo bardziej opłacalny niż ogrzewanie domu prądem, gazem czy olejem opałowym.
  • Łatwy do przechowywania i magazynowania, dlatego nie zajmuje dużo miejsca w kotłowni.
  • Szybko się zwróci, nawet jeśli przejście na ogrzewanie pelletem będzie wiązało się z wymianą pieca, to i tak jest to bardzo opłacalna inwestycja.
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *