Opublikowano 8 komentarzy

Jaki rodzaj opału wybrać? praktyczne porady

Lato to najlepszy okres do zaopatrzenia się w opał. Właśnie teraz, gdy w ogóle nie myślimy o zimie tylko o letnim wypoczynku. Warto skorzystać z promocji i tego, że nasz węgiel i drewno są najbardziej suche.

To rozwiązanie dla łowców okazji. Właśnie latem są największe promocje opału, jest największy wybór, a dostarczane surowce są suche i wysokokaloryczne. To, czym będziesz ogrzewał swój dom generuje to jakie wydatki będziesz musiał ponieść i ile pracy włożysz w przyszłości.

Zabezpiecz się na mrozy

Zanim zdecydujesz nabyć odpowiedni dla siebie opał czy to węgiel kamienny czy ekogroszek czy pellet zwróć uwagę w jakich warunkach jest przechowywany u dostawcy. Wilgotne lub zwietrzałe surowce tracą swoje cenne właściwości. Wartość opałowa nie powinna być niższa niż 24 Mj/kg (megadżule na kilogram), zawartość siarki powinna wynosić mniej niż 1%, zawartość popiołu to ok. 8%, a spiekalność nie powinna przekraczać wartości 1 i z tego względu polecamy zakup opału latem, gdy węgiel, groszek, ekogroszek i pellet są najbardziej suche, a co za tym idzie najbardziej kaloryczne. Jednocześnie nie przepłaca się za nadwagę zmoczonego surowca. Dla zachowania kaloryczności i ułatwienia komfortowego przechowywania i podawania pakujemy nasze paliwo opałowe we foliowe worki.

opał Golden Stones

Węgiel węglowi nie równy. To prawda, poszczególne gatunki węgla różnią się miedzy sobą nie tylko wielkością, ale także kalorycznością czyli mogą się dłuże lub krócej spalać, a co za tym idzie emitują różną wielkość ciepła. Poszczególne rodzaje węgla podczas spalania mogą się niemal całkowicie wypalać lub pozostawiać zanieczyszczenia i popiół. Warto więc przy zakupie zwrócić uwagę na parametry pieca jaki używamy by wydobyć co najlepsze z naszego opału

Rodzaje węgla

Węgiel kamienny

Jest to najpopularniejszy rodzaj opału. Znany nam jako piękne czarne lekko połyskujące bryły. Jest to paliwo opałowe kopalniane. Ogólno dostępne, chwalone przez wiele osób ogrzewającym nim swoje domy, zakłady pracy. Charakteryzuje się wysoką kalorycznością i różnymi odmianami jak np. kostka, koks, orzech, groszek, ekogroszek. Dzięki szerokiemu wachlarzowi wielkości i rodzajów bryłek węgla możemy bardzo łatwo dopasować odpowiedni rodzaj do swojego pieca. Obecnie węgiel jest sprzedawany luzem na tony i w wygodnych i praktycznych workach, dzięki którym nie wietrzeje, pozostaje suchy. Łatwiej jest też węgiel workowany przechowywać i wygodniej załadowuje się go do pieca.

Węgiel typu ekogroszek

Najbardziej wydajny i najbardziej pro eco opał to właśnie ekogroszek. Spala się niemal w całości pozostawiając po sobie minimum popiołu i siarki. Piece do ekogroszku niestety nie należą do najtańszych, ale niskie ceny samego paliwa opałowego i jego wydajność to wynagradzają.  Jeżeli środowisko naturalne niejest Ci obojętne polecamy wybór właśnie ekogroszku. Podczas procesu spalania emituje się dużo mniej związków szkodliwych substancji do atmosfery ziemskiej niż podczas spalania grudek tradycyjnego węgla kamiennego lub brunatnego. Kto by chciał uzupełniać kocioł 1 lub 2 razy w tygodniu. Marzenie? Jak najbardziej z ekogroszkiem jest to możliwe, ponieważ jest megawydajny i spala się powoli. Teraz w składach Golden Stones w Białych Błotach, Koronowie i Sępólnie jest dostępny także w jest też łatwy w wygodnych 25 kg workach, a do końca lata do zakupu powyżej tony dajemy proszek do prania w prezencie.

Węgiel typu groszek

Często mylony z ekogroszkiem, jest jednak od tego drugiego mniej kaloryczny i pozostawia więcej popiołu. Groszek powstaje z procesu wydobywania węgla kamiennego. Węgiel o odpowiedniej granulacji i specyficznych właściwościach przystosowanych do ekologicznego sposobu ogrzewania stosowanego w kotłach z palnikiem retortowym, tłokowym i rynnowym. Charakteryzuje się wysoką kalorycznością, niską zawartością popiołu oraz siarki oraz niskim poziomem spiekalności poniżej 20 RI. Przesiewany groszek pozbawiony jest większych bruzd i drobnych grudek miału dzięki czemu bez obaw można stosować go w zautomatyzowanych piecach z podajnikiem węgla.

Węgiel typu orzech

Jeden z większych środków opałowych zaliczany do grupy węgli grubych ze względu na granulację wahającą się w przedziale 20-40mm. Charakteryzuje się wysoką kalorycznością opałową. Jest bardzo ekonomiczny, jego ciepło spalania min 28 MJ/kg. Posiada niską zawartość siarki, małą ilość popiołu, powstałą w efekcie spalania. Węgiel typu “Orzech” przeznaczony jest do obsługi tradycyjnych i zasypowych urządzeń grzewczych, kuchniach węglowych, a także w różnego rodzaju kominkach zasilanych węglem. Należy on do węgli płomiennych, palących się długim i silnie świecącym płomieniem. Opał ten można mieszać ze wszystkimi innymi klasyfikowanymi paliwami stałymi, co pozwala zachować użytkownikom wpływ zarówno na tempo spalania, jak i kontrolować stałe wydatki przeznaczane na ogrzewanie.

Węgiel typu kostka

Węgiel kostka to opał, który przeznaczony jest do spalania w piecach stalowych lub żeliwnych. Posiada wysoką kaloryczność, niską zawartość siarki i popiołu a ponadto nie spieka się. Niska zawartość siarki w węglu typu kostka ogranicza osadzanie cząstek sadzy w przewodach kominowych, natomiast niska zawartość popiołu umożliwia kilkudniową eksploatację bez konieczności czyszczenia komory spalania. Węgiel kostka można mieszać z pelletem drzewnym, trocinami, węglem brunatnym oraz wszelkiego innego rodzaju paliwami stałymi. W składzie opału Golenstones – węgiel kostka sprzedajemy na luźno jak również w workach 25kg, dzięki czemu mają Państwo gwarancję, że towar dojdzie do Państwa suchy. Zastosuj nasz węgiel a gwarantujemy Ci długie i bezawaryjne funkcjonowanie urządzeń grzewczych, bardzo długi czas podtrzymania żaru oraz bardzo wysoką temperaturę spalania.

Pellet

Pellet składa się z czystej biomasy i jest zaliczany do najbardziej efektownych źródeł energii, materiałów opałowych. Może być używany także jako naturalny nawóz dla roślin ogrodowych. Swoje właściwości zawdzięcza niskiej emisji spalin oraz naturalnym składnikom z których jest produkowany. Zmiana paliwa na pellet zmiesza emisję CO2 o 2,5 kg na każdym zaoszczędzonym w ten sposób litrze oleju opałowego.

Brykiet drzewny

Brykiet Drzewny Ruf – wyprodukowany w 100% z czystych trocin drzew liściastych takich jak buk oraz dąb. Jego wartość energetyczna wynosi 16 GJ. Brykiet drzewny FAMEG nie zawiera domieszek klejów, a także lepszy. Produkt jest pakowany w worki po 10 kg co zapewnia łatwość i komfort użytkowania. Ze względu na duży stopień sprasowania zajmuje znacznie mniej miejsca. Jest to ekologiczne paliwo, które spala się niemal w całości pozostawiając jedynie śladowe ilości popiołu. Jest łatwy do rozpalania. Idealnie dostosowany do kominków jak i kotłów CO.

 

Pamiętaj o regularnym serwisie pieca

Nie bagatelizujmy regularnych przeglądów pieca opałowego. To bardzo ważne, by przestrzegać zasady bezpieczeństwa i obsłudze sprzętu według instrukcji. Pod żadnym pozorem nawet chęcią oszczędności nie palmy w piecach śmieci oraz opałów do nich nieprzystosowanych. Skutki nieprzestrzegania podstawowych zasad mogą być tragiczne w skutkach. Zawsze powinno się regularnie serwisować i oczyszczać piec i przewody kominowe. Poprawi to drożność wszystkich kanałów i wydajność naszego pieca, a tym samym w naszym domu będzie ciepło i bezpiecznie.

8 komentarzy do: “Jaki rodzaj opału wybrać? praktyczne porady

 1. Hiya, I am really glad I have found this info. Today bloggers publish only about gossip and web stuff and this is actually annoying. A good blog with interesting content, this is what I need. Thanks for making this site, and I will be visiting again. Do you do newsletters by email? Ida Hilario Palestine

  1. Thank you for your opinion, we are not running the newsletter yet.

  2. Hello Ida Hilario Palestine. I can see you are following our blog and talking about it. How did you find us?

 2. I got this web site from my buddy who shared with me on the topic of this web page and at the moment this time I am visiting this site and reading very informative articles at this place. Dede Natale Oringa

  1. Thank you Dede Natale Oringa

 3. Excellent article! We will be linking to this great content on our site. Keep up the great writing. Ermentrude Sheffield Hoo

  1. Thank You

 4. We were considering adding guests to our blog.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *