Opublikowano Dodaj komentarz

Kora sosnowa – cechy ściółkowania

Jednym z najważniejszych zabiegów ogrodniczych jest ściółkowanie gleby. Najbardziej popularnym sposobem jest ściółkowanie korą z drzew iglastych, zwany korą sosnową. Nadaje naszemu ogrodowi wiele uroku, tworzy tło dla roślin. Posiada wiele korzyści, pozytywnie wpływa na glebę i rośliny, ale przede wszystkim chroni glebę przed chwastami i zatrzymuje wilgoć w ziemi. Ogranicza nagrzewanie latem, natomiast zimą chroni system korzeniowy przed zamarzaniem. Kolejną cechą kory jest posiadanie właściwości odżywczych, czyli kora sosnowa nawozi rośliny w sposób naturalny, jednocześnie ogranicza dostęp rożnych szkodników czy chorobotwórczych grzybów.

Zanim jednak przejdziemy do ściółkowania, ważne jest przygotowanie terenu oraz zastosowanie agrowłókniny. Mata taka ogranicza wzrost chwastów oraz zapobiega mieszaniub się ziemi z korą.

Jeden worek kory – 80l wystarczy na usypanie około 1 metra kwadratowego ogrodu. Dzięki temu w łatwy sposób możemy obliczyć koszty ściółkowania.

Jest to niedroga i wydajna forma upiększania naszego ogrodu. Możemy ją spotkać prawie w każdym ogrodzie. Trzeba również pamiętać, że kora sosnowa jest idealną alternatywą dla wykładania ozdobnym kamieniem.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *